DAF

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
DAF

Un forum despre tot ce este autobuz de marcă DAF. Precum şi altele.


    Autobuzele DAF ale RATB

    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 62
    Data de inscriere : 15/09/2012
    Varsta : 26
    Localizare : Bucureşti.

    Autobuzele DAF ale RATB Empty Autobuzele DAF ale RATB

    Mesaj  Admin Sam 15 Sept - 9:47

    Regia Autonomă (de) Transport Bucureşti a avut şi încă are autobuze DAF.
    Acum să-mi scuzaţi că încalc regulamentul cu off-topic-ul, dar vreau să intru puţin în istorie:
    De mic mergeam cu tata cu Ikarus-ul pe linia 101 şi pe linia 330/335 erau autobuze DAF. Asta foarte demult.
    Vedeam autobuzele aceelea aşa de frumoase şi le urmăream. Iar prin 2006 RATB-ul a fost schimbare de parc. Au venit autobuzele Mercedes iar autobuzele DAF le-a dat la garajul unde era tatăl meu Very Happy. Am mers cu tata în garaj şi am văzut DAF-ul #674 parcat. Eu la mintea mea de-atunci "s-a pierdut cumva?" Rolling Eyes...
    După câteva zile am făcut poză la volanul acestuia, (o să vedeţi poza mai jos).
    Tatăl meu a trecut pe DAF-ul cu nr. de inventar 746. Iar, eu credeam că butoanele de la cutia de viteză DNR sunt uşiile. Eram mic atunci.
    Prima linie a fost 611. (puţin timp mai încolo)... anul 2010, 746 a fost casat pentru că numai funcţionau frânele iar la o staţie era să tamponeze o maşină Sad. Autobuzul a fost casat şi a trecut pe... 735. Un autobuz care nu o să-l uit. A circulat pe el până în Decembrie 2010. A fost ultimul autobuz DAF care a făcut cursă specială. Într-o seară ni s-a dat să mergem cu autobuzul la depoul Berceni (Niţu Vasâle) să luăm muncitori ca să dezăpezească staţiile de tramvai. Pe la ora 12 eram în garaj. Dar, vreau să spun că în depoul Berceni erau parcate autobuze DAF în conservare... Tatăl meu a fost în spital pe la începutul lui 2011. Ultima linie cu 735 a fost 141.
    Pe data de 10.03.2011 au fost retrase toate autobuzele DAF, Iveco şi Rocar de Simon. Pe la şfârşitul linii mai au fost reintroduce câteva, dar nu de unde era tatăl meu. Iar ca un final trist, tatăl meu a ieşit la pensie în aprilie 2011.
    Lucrând pe Merţan. 735 stătea în garaj, mereu mă uitam la el... autobuz bun stă pe dreapta?!
    Ne-am dus să luam... Crying or Very sad ce aveam personal în autobuz. I-am făcut o poză cu noul telefon. Prima poză cu noul telefon.
    Să scuzaţi vă rog "poza" dar nuştiam cum se umblă cu telefonul şi i-am băgat o oleacă de efect.
    Din păcate, autobuzul DAF 735 a fost casat anul trecut.
    Iată poza pe când eram la 674 (cam veche, vă rog să o scuzaţi):
    Autobuzele DAF ale RATB 310
    Şi... când am urcat ultima dată în 735:
    Autobuzele DAF ale RATB 410
    (ca de obicei, click pe imagini).

      Data/ora curentă este: Vin 26 Apr - 7:19